WP-DOC

Pisanie motywu

01.01. Uruchomienie serwera oraz WordPress

Ostatnia modyfikacja: 26.01.2021

Chcąc zacząć pisać motywy pod WordPress potrzebujemy dwie rzeczy:

  • Serwer – może być lokalny tylko na naszym komputerze. Uruchomienie takiego serwera umożliwi nam program XAMPP. Poniżej szerszy opis programu.
  • WordPress – system CMS do zarządzania witryną. Najlepiej pobrać z oficjalnej strony. System ten jest w pełni darmowy oraz w języku polskim.

Jeżeli umiesz posługiwać się programem XAMPP lub innym do obsługi serwera, umiesz utworzyć bazę danych, możesz przejść od razu do tego fragmentu.

Stawiamy serwer

Być może posiadasz już wykupiony serwer i domenę, na której będzie działać Twoja strona internetowa. Jednak lepszym rozwiązaniem na testowanie strony, będzie serwer oraz WordPress uruchomiony na własnym komputerze. Przy ciągłych zmianach, wysyłanie plików na serwer może okazać się zbyt uciążliwe. Dlatego warto skorzystać z programu XAMPP, którego instalacja nie różni się niczym od typowej instalacji innego programu. Program zapewnia dwa podstawowe narzędzia, które będą nam potrzebne a mianowicie:

  • serwer Apache (w tym PHP oraz panel phpMyAdmin)
  • baza danych MySQL

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, program prezentuje się jak na zdjęciu niżej. Wersja programu może różnić się od Twojej, w zależności od czasu pobrania.

Okno programu XAMPP
Okno programu XAMPP

Do uruchomienia serwera oraz bazy danych wystarczy kliknąć przycisk Start, wówczas moduł Apache oraz MySQL zostaną podświetlone na zielono. Co widać na zdjęciu niżej.

XAMPP - uruchomienie serwera oraz bazy danych.
XAMPP – uruchomienie serwera oraz bazy danych.

Aby przekonać się, że nasz serwer działa w pasku adresu przeglądarki wystarczy wpisać localhost. Wówczas powinniśmy zobaczyć stronę jak na zdjęciu niżej. Jeżeli tak jest to znaczy, że wszystko działa jak należy.

Uruchomienie serwera localhost.
Uruchomienie serwera localhost.

Uruchomienie strony na serwerze

Aby uruchomić stronę na naszym serwerze, należy skopiować pliki w odpowiedni folder XAMPP. Na razie niech to będzie zwykła bardzo prosta strona HTML i CSS, do przeprowadzenia testu.

Jeżeli podczas instalacji nie zmieniałeś domyślnej ścieżki, to folder o nazwie htdocs znajdziesz klikając kolejno: Ten komputer - dysk C - xampp - htdocs. Wewnątrz tego folderu utwórz nowy folder o nazwie mojmotyw. Do nowo utworzonego folderu skopiuj lub utwórz prostą stronę przy użyciu HTML i CSS. Kiedy to zrobisz w pasku adresu okna przeglądarki wpisz adres localhost/mojmotyw. Po wpisaniu adresu powinieneś zobaczyć swoją stronę internetową.

Konfiguracja bazy danych

Zanim umieścimy wszystkie pliki WordPress na serwerze, najpierw należy przygotować bazę danych. Standardowo w programie XAMPP konto administratora bazy danych nie posiada hasła. Warto to zmienić. W tym celu w oknie w module MySQL klikamy Admin, jak zaznaczono na zdjęciu poniżej.

Przejście do bazy danych MySQL
Przejście do bazy danych MySQL

Strona internetowa, która się otworzy, to panel administracyjny bazy danych o nazwie phpMyAdmin, służący do zarządzania bazami danych. W górnym menu należy kliknąć Konta użytkowników. Na liście zobaczymy trzy konta administracyjne o nazwie root, jak na zdjęciu niżej.

Konta użytkowników baz danych.
Konta użytkowników baz danych.

Dla każdego z osobna należy kliknąć Edytuj uprawnienia, następnie Zmień hasło, jak na zdjęciu niżej. Należy wypełnić oba pola tym samym hasłem. Mając na uwadze, że serwer jest uruchomiony tylko na naszym komputerze, możemy sobie pozwolić na mniej skomplikowane hasło.

Zmiana hasła użytkownika root
Zmiana hasła użytkownika root

Po dwukrotnym wpisaniu hasła klikamy przycisk po prawej stronie Wykonaj, wówczas hasło zostanie zapisane w bazie danych phpMyAdmin. Sama zmiana hasła to nie wszystko. Należy jeszcze edytować samo logowanie się. Tym razem w module Apache klikamy Config a z listy wybieramy phpMyAdmin (config.inc.php). Jak na zdjęciu niżej.

Zmiana logowania się do MySQL
Zmiana logowania się do MySQL

Po wybraniu opcji będziemy widzieć kod tego pliku. Należy odszukać fragmentu:

Kod pliku config.inc.php – przed zmianą

/* Authentication type and info */
$cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config';
$cfg['Servers'][$i]['user'] = 'root';
$cfg['Servers'][$i]['password'] = '';
$cfg['Servers'][$i]['extension'] = 'mysqli';
$cfg['Servers'][$i]['AllowNoPassword'] = true;
$cfg['Lang'] = '';

I zmienić go w następujący sposób:

Kod pliku config.inc.php – po zmianie

/* Authentication type and info */
$cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'cookie';
$cfg['Servers'][$i]['user'] = 'root';
$cfg['Servers'][$i]['password'] = 'twoje-hasło-to-samo-jak-w-phpMyAdmin';
$cfg['Servers'][$i]['extension'] = 'mysqli';
$cfg['Servers'][$i]['AllowNoPassword'] = false;
$cfg['Lang'] = '';

Po wszystkich zmianach uruchom program XAMPP raz jeszcze, aby mieć pewność, że wszystkie ustawienia zostały wczytane na nowo. W tym celu kliknij przycisk Quit, po prawej stronie.

Plik należy zamknąć i zapisać zmiany. Od teraz po kliknięciu w moduł MySql przycisku Admin, jak na zdjęciu niżej, otworzy się strona z formularzem do logowania. Jako użytkownika podajemy root, hasło to które podaliśmy w phpMyAdmin.

Logowanie do MySQL
Logowanie do MySQL

Tworzenie bazy danych dla WordPress

WordPress potrzebuje bazy danych do zapisywania wszystkich postów, komentarzy oraz ustawień. Dlatego taką bazę trzeba stworzyć w phpMyAdmin. Podczas instalacji WordPress wypełni tą bazę swoimi tabelami, do której będzie zapisywać dane. W tym celu zaloguj się do phpMyAdmin jako użytkownik root i utworzonym wcześniej hasłem. Następnie kliknij Bazy danych, jak na rysunku niżej, a w polu Nazwa bazy danych wpisz dowolną nazwę, którą później podasz przy instalacji WordPress. Kodowanie pozostaw bez zmian. Jako nazwę proponuję coś prostego typu wpnauka.

Tworzenie nowej bazy danych
Tworzenie nowej bazy danych

W nazwie bazy danych lepiej unikać znaków diakrytycznych, spacji oraz znaków specjalnych. Wyjątkiem są znaki – lub _

Uruchomienie instalacji WordPress

Zanim pobierzesz WP z tego miejsca, na serwerze w htdocs (w przypadku XAMPP) utwórz folder na przykład o nazwie wpnauka. Do tego folderu wypakuj wszystkie pliki WordPress. Teraz w pasku adresu przeglądarki wprowadź adres localhost/wpnauka. Na początku pojawi się strona powitalna, na której klikamy Zaczynajmy!.

Na kolejnej stronie mamy do wypełnienia formularz. Kolejne pola uzupełniamy w następujący sposób

  • Nazwa bazy danych – to jest nazwa, którą podałeś przy tworzeniu bazy w phpMyAdmin, ja wpisuje wpnauka;
  • Nazwa użytkownikaroot;
  • Hasło – hasło, które podałeś w phpMyAdmin dla użytkownika root;
  • Adres serwera bazy danych – pozostawiamy bez zmian;
  • Prefiks tabel – możemy pozostawić bez zmian. Prefik należy zmienić, kiedy na jednej bazie danych, chcemy mieć kilka instalacji WordPress.

Po uzupełnieniu pól klikamy Wyślij, następnie Uruchom instalację. Na następnej stronie tworzymy konto na WordPress, przez które będziemy się logować do panelu administratora WP. Jakie dane należy wpisać w te pola chyba nie wymaga komentarza. Po wszystkim klikamy Zainstaluj WordPress.

Następnie możemy się zalogować do panelu administratora loginem i hasłem podanym podczas konfiguracji WordPress.

Jeżeli w trakcie instalacji wystąpiły błędy, podziel się w tym w komentarzu coś poradzimy.

Czytaj dalej…

01.02. Umieszczenie motywu w systemie WordPress

KOMENTARZE

Jeżeli masz pytanie lub sugestie dotyczącą artykułu to napisz komentarz. Wartościowe komentarze zostaną umieszczone jako opinie warte uwagi.

Napisz komentarz

Wszystkie pola są obowiązkowe. E-mail nie będzie udostępniony, ani wykorzystywany do rozsyłania wiadomości reklamowych.

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.