WP-DOC

Pisanie motywu

01.02. Umieszczenie motywu w systemie WordPress

Ostatnia modyfikacja: 29.01.2021

Zanim umieścimy nasz szablon w WordPress, musimy taki posiadać. Proponuje pobrać motyw specjalnie stworzony do tego poradnika. Jest on bardzo minimalistyczny i prosty w budowie, jednak bardzo dobrze sprawdzi się do przedstawienia działa i funkcjonalności WordPress.

Dalsza część kursu jest oparta o motyw, stworzony specjalnie na jego potrzeby.

POBIERZ PRZYKŁADOWY MOTYW

Umieszczenie motywu w WordPress

Po pobraniu pliku, zawartość należy umieścić w odpowiednim folderze WordPress. Kolejno klikamy wp-content / themes i w nim umieszczamy nasz folder wpnauka wraz z całą jego zawartością. Teraz możemy przejść do panelu administracyjnego WordPress i uruchomić szablon. W tym celu klikamy Wygląd - Motywy i na naszym motywie klikamy włącz.

Po wpisaniu adresu localhost/wpnauka zobaczymy, że strona nie wyświetla się tak jak powinna. Jest to spowodowane tym, że plik CSS nie jest ładowany do motywu, mimo że jest on zdeklarowany w pliku index.php. Naprawą tego zajmiemy się później.

Omówienie motywu

Po pobraniu motywu pewnie Cię zaskoczyło, że znajdują się w nim tylko trzy pliki i jeden folder:

  • index.php – motyw do prezentacji treści używa na razie tylko jednego pliku index.php. W trakcie kursu będziemy tworzyć kolejne pliki, które ułatwią zarządzanie całą witryną.
  • style.css – plik odpowiedzialny za wygląd naszej strony style.css, znajduje się w tym samym folderze co cała nasza witryna.
  • screenshot.png – zdjęcie strony do wyświetlenia w panelu administratora. Plik ten musi nazywać się screenshot.png i być w rozmiarze 1200 x 900px.
  • images (folder) – do przechowywania grafik motywu. Zdjęcia, które będziemy wykorzystywać do artykułów, będą dodawane przez panel administracyjny WordPress, wówczas będą znajdować się w zupełnie innym folderze (wp-content / uploads).

Spójrzmy teraz jak motyw wygląda w przeglądarce. Oczywiście na razie strona tak nie wygląda, gdyż musimy w odpowiedni sposób dodać plik style.css. Ale kiedy już to zrobimy będzie wyglądać jak na zdjęciu niżej.

Wygląd motywu w przeglądarce
Wygląd motywu w przeglądarce

Szablon został podzielony na 4 główne sekcje. Zostało to zaprezentowane na poniższym zdjęciu.

Sekcje szablonu zostały zaznaczone kolorem niebieskim.
Motyw został podzielony na sekcje. Każda sekcja jest zaznaczona kolorem niebieskim.

Sekcja artykuły, będzie zmieniać się dynamicznie w zależności od powstawania nowych wpisów na blogu. Natomiast zawartość nawigacji i panelu bocznego, będziemy edytować za pomocą panelu administracyjnego WordPress. Sekcja stopka, w zależności od jej budowy będziemy zarządzać w inny sposób. Możemy w niej umieścić kolejną nawigację lub treść, która powstanie jako strona. Trzeci sposób budowy stopki to opcja mieszana, czyli nawigacja + treść z panelu WordPress.

W WordPress, treści możemy tworzyć jako wpisy oraz stronę. Wpisy możemy przypisać do kategorii, natomiast stronę już nie. Stronę, należy traktować jako coś co nie ulega za często aktualizacji na przykład dział „Kontakt”. Natomiast wpisy są kolejnymi artykułami bloga przypisanymi do konkretnej kategorii.

Czytaj dalej…

01.03. Opis motywu

KOMENTARZE

Jeżeli masz pytanie lub sugestie dotyczącą artykułu to napisz komentarz. Wartościowe komentarze zostaną umieszczone jako opinie warte uwagi.

Napisz komentarz

Wszystkie pola są obowiązkowe. E-mail nie będzie udostępniony, ani wykorzystywany do rozsyłania wiadomości reklamowych.

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.