WP-DOC

Pisanie motywu

06.11 Szablon postu

Ostatnia modyfikacja: 08.02.2022

Czym jest szablon?

W WordPress motyw i szablon to dwie różne rzeczy. Motyw określa wygląd całej strony, natomiast szablon określa wygląd pojedynczego wpisu. W przypadku kiedy post ma wyglądać inaczej niż standardowy wpis lub strona, wyświetlany za pomocą single.php lub page.php, możemy stworzyć szablon nowego wpisu lub strony. Będzie on dostępny w panelu administracyjnym i użytkownik sam będzie decydował, który szablon ma zostać użyty, do wyświetlenia konkretnego wpisu lub strony.

Kiedy stosować szablon?

Przykładem zastosowania szablonu dla wpisu może być wiele. Jednym z nich może być inny wygląd wpisu bloga a inny wygląd wpisu oferty. Oprócz samego wyglądu wpisu, możemy dokonać wiele innych zmian. Na przykład czy mamy wyświetlać panel boczny, czy też nie. Jeżeli go wyświetlamy, to może on być inny niż w pozostałej części serwisu. Dla uzyskania takiego efektu, dla każdego wpisu na bloga należałby tworzyć plik single.php z numerem ID wpisu (według hierarchii plików WordPress). To samo dotyczyłoby oferty. Po czasie na serwerze zostałoby utworzonych kilkanaście jak nie kilkaset plików.

Tworzenie szablonu

Proces tworzenia szablonu przedstawię na wpisach, w oparciu o plik single.php. Dokładnie ten sam mechanizm można zastosować dla pliku page.php dla stron.

Utworzenie szablonu jest bardzo proste. Jeżeli motyw posiada plik single.php, to wystarczy go skopiować i nadać mu inną nazwę na przykład single-blog.php. Nadając nazwę nowo utworzonemu pliku, warto zrobić to w taki sposób aby odzwierciedlała zawartość. Przykładowo, jeżeli nasz wpis będzie na całą szerokość strony wtedy można nazwać plik single-full-width.php. Aby nowo utworzony plik był uwzględniany w motywie przez WordPress, na samym początku pliku, należy dodać dwie linie kodu w komentarzu jak na listingu niżej.

single-blog.php – dodanie szablonu do WordPress

<?php 
/*
Template Name: Wpis na bloga
Template Post Type: post
*/

// Dalsza zawartość pliku single-blog.php

Po zapisaniu pliku, w panelu administratora przejdź do Wpisy -> Dodaj nowy. W panelu po lewej stronie w zakładce Wpis pojawi się dodatkowa opcja Szablony, jak na rysunku niżej.

Szablon - opcja w panelu administratora WordPress
Możliwość wyboru szablonu dla wpisu

Do wyboru mamy wartość domyślną Szablon domyślny, wówczas wpis zostanie wyświetlony w pliku single.php. Kiedy wybierzemy opcję Wpis na bloga, która została zdeklarowana w pliku single-blog.php w Template Name:, wówczas wpis zostanie wyświetlony w pliku single-blog.php.

Parametr Template Post Type:, służy do określenia jakiego typu wpisy mogą korzystać z szablonu. Mamy do dyspozycji dwie wartości post, dla wpisów oraz page dla stron. W zależności od zdeklarowanej wartości, podczas tworzenia wpisu lub strony, zostaną wyświetlone odpowiednie szablony. Jeżeli w Template Post Type:, podamy obie wartości post, page, oddzielone przecinkiem, wówczas szablon będzie dostępny dla wpisu jak i strony.

KOMENTARZE

Jeżeli masz pytanie lub sugestie dotyczącą artykułu to napisz komentarz. Wartościowe komentarze zostaną umieszczone jako opinie warte uwagi.

Napisz komentarz

Wszystkie pola są obowiązkowe. E-mail nie będzie udostępniony, ani wykorzystywany do rozsyłania wiadomości reklamowych.

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.